BrusellaBrucella, bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Aslında brusella koyun, domuz, köpek, inek ve deve gibi memeli hayvanların hastalığıdır. İnsanlarda görülmesi ise brusella taşıyıcısı olan hayvanlarla temas sonucu ya da bu hayvanlardan elde edilen ürünlerin tüketimiyle olmaktadır. Brusella semptonları genellikle soğuk algınlığı semptonları ile karıştığından dolayı tanısı tıbben önemlidir. 

Brusella dünya da yılda 500 bin kişi de görülmektedir. İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye ve Güney Afrika da görülme oranı Avrupa ve Amerika ya göre fazladır. Ulusal hayvan aşılama programlarının düzenli yürütüldüğü ülkelerde brusella vakaları nadirdir. 2000 yıl önce Hipokrat brusella hastalığından bahsetmiştir. 1887 yılında bir İngiliz doktor tarafından Malta adasında ki bir salgın incelenmiş ve hastalığa malta ateşi adı verilmiştir. Ancak 20.yy ortalarında Amerika da brusella bakterisi tanımlanmış ve 1969 yılında da biyolojik bir silah olarak kullanılmıştır. 

Brusella nasıl bulaşır Brucella, enfekte hayvanların ürünlerinin gelmesiyle insanlara geçer. En çok süt ve peynir ürünleri ile geçiş söz konusudur. Ayrıca brusella enfekte hayvan sekresyonlarının solunması ile de bulaşır. Bu nedenle hayvan yetiştiricileri kasaplar, avcılar, veterinerler ve labaratuvar personelleri risk altında ki gruplar da yer almaktadır. İnsandan insana geçiş çok nadirdir. 

Brusellanın belirtileri nelerdir

Brusella bakterisi ile karşılaştıktan sonra günler hatta aylar sonra hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. Brusella ilk etapta kendine özgü olmayan üst solunum yolu enfeksiyonları benzeri bir tablo oluşturur.
Brusella

Ateş, terleme, eklem ağrıları, güçsüzlük, baş ağrısı, depresyon, karın ağrısı gibi bir çok belirti ile ortaya çıkabilir. Karaciğer ve dalakta büyüme ve diğer iç organlarda fonksiyon kayıpları oluşturabilir. Teşhisde ki en önemli nokta hastanın risk grubunda yer alıp almadığı ve hayvan temasının olup olmadığının sorgulanmasıdır. Ayrıca ateş ile birlikte görülen büyük eklem ağrıların da brusella hastalığı mutlaka akla getirilmedilir. 

Brusella tanısı

Brusella şüphesi olan hastadan alınan kan örneğinde brusella antijeninin olup olmadığı araştırılır. Genellikle hastalığın tanısı için bu test yeterlidir. Karaciğer fonksiyon testlerinde bir anormallik gelişmiş ise karaciğer biyopsisi yapılır ve biyopsi materyalinde brusella bakterisi aranır. Brusellanın iç organlara verdiği hasarı göstermesi açısından MR, Tomografi , Ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir. 

Brusella tedavisi

Brusella tedavisin de ikili yada üçlü antibiyotik kombinasyonları kullanılır. Sıklıkla doksisilin, streptomisin, rifamisin, gentamisin kullanılabilir. Bu antibiyotiklerin kombinasyonları hekim tarafından hastalığın şiddeti hastanın yaşı ve gebelik gibi etkenler göz önüne alınarak yapılır. Genellikle 6 haftalık antibiyotik tedavisi önerilir. Tedavi sonrası kan testleri tekrarlanır brusella %5-10 oranında tekrarlar. Karaciğer ve dalak hasarların da nadiren de kalp kapağı tutulumların da cerrahi operasyon gerekebilir.

Yayınlanma Tarihi : 30.10.2013 04:49:04

Brusella Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Brusella"

ŞÜKRÜ SOYSAL

Cevap Sayısı: 0
TEDAVİSİ MİNİMUM 42 GÜN SÜRÜYOR TEDAVİ OLUMLU GEÇSE BİLE BU HASTALIĞIN GENE ORTAYA ÇIKMASI HİÇ AZ Bİ OLASILIK DEĞİL ÖZELLİKLE ÇOCUK VE YAŞLILARDA NEYSEKİ TEDAVİSDİ OLAN Bİ HASTALIK PEYNİR VE YOĞURT GİBİ SÜT ÜRÜNLERİNİ TÜKETİRKEN MUTLAKA PASTORİZE EDİLMİŞ OLMASINA DİKKAT EDİLMELİ

2017-10-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

kadir turna

Cevap Sayısı: 0
tedavi olmazsa veya tedavi yarım bırakılırsa ne olur

2017-03-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

zehra

Cevap Sayısı: 0
allah butun hastalıkların sifacısı olsun.

2016-08-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

ertekin

Cevap Sayısı: 0
altı yaşında bende geçirdim ve o dönemde bir ay boyunca yüksek dozda antibiyotik ile başlayı hergün mllm azaltıldı ve en önemliside bunları geçirebilmek için çok güzel beslenmek gerektiğini söylendi
bir yılda atlattım ve suanda yirmi beş yaşındayım tekrarı olmadı
bu yıla asla markaesız peynir veya süt kullanmadım ve hala o tarz markasız şeyler gördüğümde istemsiz bi şekilde midem bulanıyor

2016-02-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

aysen

Cevap Sayısı: 0
bende brusella olduğumu öğrendim allah hepimzin yardımcısı olsun

2014-09-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayşe

Cevap Sayısı: 1
ben buresella hastasıyım tedavi gördüm fakat hastalıktan hala kurtulunmuyor sarımsağı demleyip içiyorum çay içmiyorum direncim daha iyi oluyor

2014-08-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

hüseyin ben

Cevap Sayısı: 0
Ben bugun bu hastalığa yakalandığımı öğrendim ve okuduklarıma karşın ciddi derecede olduğunu öğrendim ve kafam çok karışık ve ne yapacağımı bilmiyorum banada allah yardımcım olsun

2014-04-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

aysun

Cevap Sayısı: 1
bu hastalık sürekli tekrarlana bilir niteliktedir,gerçekten zor bir hastalık ALLAH yardımcımız olsun.

2014-03-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Menenjit, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018