Menenjit

soru

isimsiz

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba değerli hocam ben yaklaşık 3 yıl önce bu sitede anlatılanların büyük ölçüde aynı belirtiler yaşadım ve gittiğim doktorlar ms veya diğer hastalık tanısıyla yaklaşımda bulundular aslında menenjit olabileceğim sıralamalar arasında idi fakat lhermitte bulgusu olduğu için bu seçeneklerde en olası hastalık ms olabilir kaygısı ile tanı koymaya çalıştılar ama malesefki ms değilsin dediler. Evet bende ms olmadığımı anladım ve gittiğim birkaç doktorunda sözlerine güveniyorum. Şuan yaşadığım belirtilerin bir çoğu geçti ama bacaklarında nörolojik bozukluklar kaldı şarhoş gibiyim gözlerimde baskılı bi ağrı var kulak çınlaması aynı şekilde devam ediyor benim sorum şu olacak ben acaba menenjitmi geçirdim çünkü böyle hastalıkların ekarte edilmesi oldukça güçmüş ilginize şimdiden teşekkürler

şifre

Önceki Cevaplar

cevap

Admin

01 Temmuz 2024 Pazartesi

Merhaba isimsiz,

Anlattığınız belirtiler ve yaşadığınız süreç oldukça karmaşık ve zorlayıcı görünüyor. Menenjit, beyin ve omurilik zarlarının iltihaplanmasıdır ve belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, ateş, ense sertliği, bulantı, kusma, ışığa duyarlılık ve bazen döküntüler bulunabilir. Lhermitte bulgusu ise genellikle MS (Multipl Skleroz) ile ilişkilendirilen bir belirtidir, ancak başka nörolojik durumlarla da ortaya çıkabilir.

Menenjit geçirmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu hastalığın tanısı genellikle lomber ponksiyon (belden su alma) ile beyin omurilik sıvısının incelenmesi yoluyla konur. Ayrıca, beyin görüntüleme yöntemleri (MR, BT) ve kan testleri de destekleyici olabilir.

Şu an yaşadığınız nörolojik bozukluklar ve diğer belirtileriniz için bir nöroloji uzmanına başvurmanız önemlidir. Belirtilerinizin kökenini daha iyi anlayabilmek için kapsamlı bir değerlendirme yapılması gerekebilir.

Geçirdiğiniz hastalığın tam olarak ne olduğunu belirlemek zor olabilir, ancak doğru tanı ve tedavi için uzman bir doktora danışmanız en doğrusudur.

Sağlıklı günler dilerim.

Çok Okunanlar

Menenjitten Korunma Yolları

Menenjitten Korunma Yolları

Viral Menenjit

Viral Menenjit

Brusella Belirtileri ve Tedavisi

Brusella Belirtileri ve Tedavisi

Menenjit Nedir? Menejit Tedavisi

Menenjit Nedir? Menejit Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik